
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 300 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 2.6 µA |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 13.8 V |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Max Output Voltage | 13.8 V |
| Voltage - Output 2 | 14.5 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 600 mV to 13.8 V |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 2.6 µA |
| Function | Step-Down |
Stock: 48
Distributors
pcbx
Unit Price$5.31721
Ext.Price$5.31721
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.31721 | $5.31721 |
| 10 | $4.11879 | $41.18790 |
| 25 | $3.94067 | $98.51675 |
| 50 | $3.77025 | $188.51250 |
| 100 | $3.60720 | $360.72000 |
| 300 | $3.45121 | $1035.36300 |
| 500 | $3.30196 | $1650.98000 |
| 1000 | $3.15909 | $3159.09000 |
